Difference between revisions of "Czech Homepage Translation"

From Librivox wiki
Jump to: navigation, search
(New page: >> Back to Homepage Translation. Aktualizace textu z roku 2007 ~-''Překlady textů, vytvořených před touto aktualizací v roce 2007 najdete zde: [[Czech Homepage Translation Old...)
 
(No difference)

Latest revision as of 15:01, 11 June 2009

>> Back to Homepage Translation.

Aktualizace textu z roku 2007

~-Překlady textů, vytvořených před touto aktualizací v roce 2007 najdete zde: Czech Homepage Translation Old -~

Contents

Překlad stránek Librivox do češtiny

Toto jsou pracovní stránky pro práci s různými podstránkami na librivoxu.


Stránky přeložené do češtiny

Postupně překládáme důležité části našich webových stránek do různých jazyků. Pochopte, prosím, že udržovat překlady stránek aktuální a shodné s originální verzí je velmi náročné a vyžaduje to intenzivní práci. Bohužel se často stává, že odkazy z přeložených stránek vedou na stránky v angličtině.

Translate here


uvolnění zvukových nahrávek knih do veřejné doményFrontpage

http://www.librivox.org/

Listen

Poslech

Translate here


LibriVox nabízí zdarma audionahrávky knih, které jsou ve veřejné doméně . Existuje několik možností, jak nahrávky poslouchat. Nejprve si stáhněte soubory mp3 nebo ogg do svého počítače:

Translate here


Katalog LibriVox

Podcast


Read

Četba

Chtěli byste nahrávat kapitoly knih, které jsou ve veřejné doméně? Přidat se mezi dobrovolníky je velmi snadné. Potřebujete pouze počítač, nějaký volně dostupný nahrávací software a svůj hlas.


Dobrovolník


Navštivte naše fóra


Centered Info:

Dobrovolníci na Librivoxu nahrávají knihy, které jsou ve veřejné doméně a publikují své audionahrávky na internetu. Naším cílem je postupně převést do audio podoby všechny knihy, na které se již nevztahuje autorské právo.


Homepage's sidebar

LibriVox free audiobooks

LibiVox: audioknihy zdarma


Dobrovolníci na LibriVoxu nahrávají kapitoly knih, které jsou ve veřejné doméně a audionahrávky uvolňují zpět na internet. Naším cílem je převést veškeré knihy, na které se již nevztahuje autorské právo, do audio podoby a zdarma je zpřístupnit veřejnosti.


Další informace


FAQ


Kontakt


LibriVox Links

Odkazy


Náš katalog

Jak poslouchat


Jak se stát dobrovolníkem


Fóra na LibriVoxu


LibriVox wiki


LibriVox Feed

LibriVox Feed


Podcast knih na LibriVoxu


Komunitní podcast na LibriVoxu


Nový podcast


Nový feed


Feed novinek


External Links

Vnější odkazy


Další projekty


Footer

Hosting velkoryse poskytl Project Gutenberg LibriVox je hrdý na to, že je podporován WordPressem Entries (RSS) a Commentaries (RSS)


Veřejná doména

Autorské právo, Veřejná doména & LibriVox

Autorské právo, Veřejná doména a LibriVox


Autorské právo (či copyright) dává jednotlivci nebo společnosti na určité období exkluzivní právo na nějaký text. To znamená, že v době, kdy je text chráněn autorským právem, nesmí tento text nikdo jiný reprodukovat nebo upravovat (například ve formě audio nahrávek). Autorské právo je zaručeno pouze na určité bodobí, po této době tedy vyprší jeho platnost a text, který jím byl původně chráněn, se přesouvá do “veřejné domény.” To znamená, že můžeme text ve veřejné doméně používat, jak chceme.


Na stránkách LibriVoxu najdete pouze nahrávky textů, které jsou ve veřejné doméně (v USA – podívejte se níže proč), v šechny naše nahrávky jsou ve veřejné doméně (určitě v USA a možná také ve vaší zemi, viz níže). To znamená, že veškeré naše nahrávky může kdokoliv jakýmkoliv způsobem použít (dokonce je může i prodávat).


Navíc, také výtahy z knih, umělecké ztvárnění obalů na CD a veškeré další materiály, které jsou uvedeny v našem katalogu společně s audio nahrávkami jsou součástí veřejné domény.


More information

Další informace


Praktické rady


Copyright a Veřejná doména v USA


Co všechno může někdo udělat s navrávkami z LibriVoxu


Proč se řídíme právem platným v USA


Další zdroje


Practicalities

Praktické uplatnění našich pravidel ohledně autorských práv:


pokud nahráváte audio nahrávku pro LibriVox, všechny vaše nahrávky budou přidány do veřejné domény


s našimi nahrávkami můžete dělat cokoliv se vám zlíbí - nepotřebujete naše svolení


obecně můžeme nahrávat pouze texty, které byly publikovány před rokem 1923


nemůžeme nahrávat texty, na které se v USA stále ještě vztahuje autorské právo, i kdyby byly již v jiných státech ve veřejné doméně


všechny naše nahrávky jsou v USA ve veřejné doméně, to ale neznamená, že tomu tak musí být také v ostatních zemích


poud se nacházíte mimo USA, doporučujeme vám, abyste si zkontrolovali před stáhnutím audionahrávky, zda se na dané dílo nevztahuje ve vaší zemi autorské právo


Copyright and Public Domain (in the USA)

Podle práva Spojených Států (podle kterého se řídí také LibriVox), zahrnuje veřejná doména veškerá díla, která byla publikována před rokem 1923. Práce, které byly publikovány po roce 1923 pravděpodobně nespadají do veřejné domény a my ji pravděpodobně nemůžeme převést do audio podoby. Pokud bylo dílo publikováno před rokem 1923, pak jej můžeme nahrát.


Nezapoměňte také, že překlad nějakého textu je považován za nové dílo a stav autorských práv, vztahujících se k překladu, se řídí rokem, kdy byl publikovaný překlad, nikoliv původní text.


Teoreticky by měla být do veřejné domény uvolňována každý rok nová díla (tak to chodí v mnoha jiných zemích), nicméně v USA bylo vydáno několik zákonů, týkajících se autorských práv, která je rozšiřují. Více informací najdete v článku ve wikipedii.


For a detailed flowchart of determining public domain, see: copyright flowchart (from law firm, Bromberg & Sunstein).


And for more information, resources, and links see the LibriVox wiki.


What Can Other People Do with LibriVox Recordings

LibriVox recordings are in the public domain, which means people can do anything they like with them. Mostly this just means people can listen to them for free. But it also means they can: sell them (for instance on ebay), broadcast them, put them in commercials, play them at political rallies, chop them up, remix them, make music recordings of them. The recordings are free, and there is no need to credit LibriVox, although of course we much prefer if you do credit us (with a link to our site).


Here are some other examples of what people might do (and would have the right to do) with our recordings (and, if your record for us, your recordings):


make CDs of Romance of Rubber sold as a fundraiser for a charity you don’t like;


put Origin of the Species as background atmosphere for a pornographic film;


sample Fables for the Frivolous in a violent rap song;


use the summary of Frankenstein to promote a major motion picture.


Although these examples are far-fetched, they are all acceptable uses of public domain materials. So be aware of what you are doing when you free your recordings and text into the public domain. You really have to let go!


Why We Use the Laws of the USA

LibriVox is an international project, with volunteer readers and listeners from all over the world, and we record and make available texts in many languages. Copyright laws differ from country to country, and a work that is in the public domain in one country is not necessarily public domain in another. Our dependence on US law is a matter of practicalities and the legal suggestions we have received from various people. The main reasons that we must use US laws include:


the domain name LibriVox.org is registered in the USA


our website is hosted in the USA


all our audio files are hosted in the USA


the vast majority of our source texts come from Project Gutenberg, which does the (arduous) legal work to assure public domain status in the USA


it is impossible for us to verify the copyright status of every work in every country, or even many countries


We do our utmost to ensure that all our recordings are public domain in the USA, and we offer them up to the world for free, but if you are in another country, it’s a good idea to check the status of a particular work before downloading, otherwise you *might* be violating copyright laws.


Other Resources

Copyright law is a complicated and important business, and we encourage everyone to read more about it. Here are some resources:


LibriVox Copright and Public Domain Wiki Page


Public domain - wikipedia


Copyright - wikipedia


Copyleft - wikipedia


Union for the public domain

No need to translate

Creative commons

No need to translate

Free software foundation

No need to translate

Digital copyright canada

No need to translate

Project Gutenberg

No need to translate


Podcast

LibriVox Podcasts

LibriVox podcasts


A podcast is a way to automatically download audiofiles to your computer from a specific show, or “feed.” You can listen on your computer, on a portable media device such as an ipod, or you can burn the files to a CD and listen on a regular stereo. In order to get podcasts onto your computer, you’ll need some podcatching software, such as iTunes or Juice. Alternately, you can listen to podcasts “streaming” in your browser. For more detailed instructions, see our Guide for Listeners (wiki) (in English).


LibriVox is currently podcasting five different shows:


LibriVox Books Podcast


LibriVox Community Podcast


LibriVox Poetry Podcast


LibriVox Short Story Podcast


LibriVox New Releases Podcast


LibriVox Books Podcast

We select a book from our collection and podcast a chapter at a time, three times a week, from start to finish.


To subscribe to this podcast, copy and paste this URL into your podcatcher:


No need to translated


Or click on the URL below to add the podcast to iTunes automatically (say “yes” if your computer asks):


itpc://librivox.org/podcast.xml

No need to translated


LibriVox Community Podcast

A weekly podcast for and by the LibriVox community. Rotating hosts design shows on all sorts of topics, from the latest new projects to technical advice, interviews with readers, listeners, admins, and others. If you’d like to host a show, let us know.


To subscribe to this podcast, copy and paste this URL into your podcatcher:


No need to translate


Or click on the URL below to add the podcast to iTunes automatically (say “yes” if your computer asks):


itpc://feeds.feedburner.com/LibrivoxCommunityPodcast

No need to translate


LibriVox Poetry Podcast

Every Saturday a new selection of poems randomly selected from LibriVox’s vast catalog of poems short and long, as well as samples from full books of poetry. You will also find here sample(s) from last week’s Poem of the Week.


To subscribe to this podcast, click the appropriate feed:


Poetry via FeedBurner


Poetry via iTunes


LibriVox Short Story Podcast

A growing collection of short stories for easy selection. Viewing this podcast in iTunes will allow you to click on the Name heading so that the entire list of stories will become alphabetized by author’s name. Possibilities abound! A great way to select from stories you’d never thought of before.


To subscribe to this podcast, click the appropriate feed:


Short Stories via FeedBurner


Short Stories via iTunes


LibriVox New Releases Podcast

As we continue to test the waters, the New Releases Podcast is currently appearing only intermittently. Alternately, if you are interested in seeing our very newest releases, they are always available on the New Releases page; an RSS feed is also available from that page. To sample a recording, simply click the ‘archive.org’ link on its catalogue page — there you will find a streaming media player and can listen immediately to any chapter / section.


The LibriVox New Releases Podcast is a way for both the general public and LibriVox community members to review and sample the newest LibriVox audiobooks without having to download a series of large, individual audio files. The outward reaching New Releases Podcast appears regularly in the middle and at the end of every month! A listing of the newest releases over the past two weeks, together with a dozen poignant sound samplings from LibriVox volunteer readers, is now available in your earbuds.


To subscribe to this podcast, copy and paste this URL into your podcatcher:


No need to translate


Or click on the URL below to add the podcast to iTunes automatically (say “yes” if your computer asks):


itpc://feeds.feedburner.com/LibrivoxNewReleasesPodcast


It's easy to volunteer / Volunteer

Volunteering for LibriVox

Volunteering for LibriVox


LibriVox volunteers read and record chapters of books in the public domain (books no longer under copyright), and make them available for free on the Internet. Practically, this means we record books published before 1923. All our recordings (including yours, if you volunteer for us) are also donated into the public domain.


We record books in all languages.


You do not need any prior experience to volunteer for LibriVox, nor do you need to audition or send us samples. All you need is your voice, some free software, your computer, and maybe an inexpensive microphone.


All LibriVox activity (book selection, project management, discussion, etc) happens on our Forum, and you’ll need to register there to join us. Our forum members are a friendly bunch, and questions will be answered there quickly (much more quickly than if you send us an email!).


We do suggest you read the document below, before registering and posting on the Forum, to get an idea of how everything works.


More information

About Recording


LibriVox Project Types


Navigating the Forum


Cast of Characters


How it Works


Other Information


About Recording

Many LibriVox volunteers have never recorded anything, certainly not audiobooks. If you are new to recording, you’ll find many helpful people on the forum who will help you get yourself set up. Here is an overview, About Recording for LibriVox.


LibriVox Project Types

We have a number of different types of projects:


collaborative: many volunteers contribute chapters of a long text.


solo: one volunteer reads an entire book.


short works (prose and poetry): short works and poetry!


dramatic works: “actors” record parts, all edited together.


other languages: projects in languages other than English.


Navigating the Forum

The Forums are split into three main sections:


About LibriVox


info about LibriVox, including our FAQ


Books (Volunteer for Reading & Other Things)


This section includes:


Book Suggestions (discuss books you’d like to record)


Readers Wanted (where projects needing readers are listed)


Going Solo (you’ll need to do a collaborative recording first)


Listeners & Editors Wanted (our proof-listening process)


Volunteer for Other Projects (other types of projects)


Help, Discussion, & Suggestions


For your questions, news and general chatter


Cast of Characters

We’re all volunteers, and we’ve flipped traditional hierarchy upside down. The most important people in LibriVox are the readers, and everyone else works hard to help them make more audiobooks. We encourage everyone to do as much or as little as they like, and mostly if you have an idea and want to implement it, you’ll find lots of support. Here is a list of people you will run into and what they do (note: they are all volunteers):


readers: record chapters of public domain books


book coordinators: manage production of a particular book


meta coordinators: catalog completed books on the web


moderators: help the forum run smoothly


admins: try to make sure everyone has what they need


How it Works

Practically, here is how things work:


1. a book coordinator posts a book in the New Projects Launch Pad Section.


2. a meta coordinator claims the project and moves the thread to the appropriate forum.

3. volunteers “claim” chapters to read.


4. the readers record their chapters in digital format.


5. the book coordinator collects all the files of all the chapters.


6. the book coordinator sends the collected files to a meta coordinator.


7. we check the files for technical problems in the Listeners Wanted section.


8. the book coordinator sends the collected, corrected files to a meta coordinator.


9. another public domain audiobook is made available for free.


Other Information

There are many, many other things you can do to help, so please feel free to jump into the Forums.


See here for a more detailed FAQ (in English).


See here for a Guides for Listeners & Volunteers (the LibriVox wiki).


Contact us by email at: info AT librivox DOT org


About Recording for LibriVox

About Recording for LibriVox


LibriVox is always looking for more volunteer readers. See How LibriVox Works, or visit our Forum. On this page:


Bare Basics of Recording for LibriVox


Basic Advice about Reading (and links to more advice)


Basic Setup for Recording (and links to step-by-step guides)

The best starting point is The Newbie Guide To Recording.


Bare Basics of Recording for LibriVox

All the reading projects are organized on the LibriVox Forum - you can read posts as a “Guest,” but if you want to participate, just register. Then you can post messages, ask questions, introduce yourself, volunteer, and so on.


Most readers use a microphone plugged into their computer, record with a free program called Audacity, edit out their mistakes and send their files through the Internet (easy instructions and easy uploaders available).


There aren’t any auditions or quizzes.


Everyone is welcome!


Basic Advice about Reading

Volunteer for texts that you enjoy. Don’t volunteer out of duty, volunteer for the pleasure of reading a particular thing aloud to the world. Your pleasure will add a special quality to the recording and will increase the chances that you’ll read more!


Read the text before you record it - it helps to know what you’re reading. If you’re a wonderfully expressive reader who conveys the text well, you’ll also convey your confusion whenever you’re lost. Some folks will read over a page, record it, pause the recorder or save (safer), read over the next page, record that one, and so on. Suit yourself.


Allow pauses between sentences and paragraphs; take your time. Let your listener visualize.


Most readers need to e-n-u-n-c-i-a-t-e … every syllable, every letter sound. A relaxed steady pace helps you to form the full sounds of the words. But if you’re one of the exceptions, who naturally hyper-enunciates, then relax into a conversational style, as if the reader is there with you.


Try for a steady volume level by speaking up, as if your listener is sitting across a table from you, and keeping a steady distance from your mic (not closer, farther, closer). Or if you naturally speak through walls, find the sweet spot in relation to your mic.


Modulate your voice — give it life! But don’t over-modulate your voice — give it truth! Here’s a tip: Read from the beginning of the story, and when you reach the end, immediately record the first page or so again. Chances are, you’ll begin a bit stiff and self-conscious, but you’ll soon lose yourself in the story and become more naturally animated. By the end, you’re nicely warmed up, and if you record the beginning again right now, it won’t sound at all stiff or self-conscious.


Test first - make sure you’re not too close or too far from the microphone. Every time you record, say a couple sentences and check how it sounds.


Put your microphone at an angle to your mouth, so your breath doesn’t hit the mic full on (making p-p-p-plosives).


Turn off your phone, and shut your door — enjoy!


You might prefer recordng in short sessions, taking breaks between, to avoid mental and vocal fatigue. (Combine the pieces into a single file during editing.)


When you make a mistake, pause a moment, and start again at the beginning of the sentence/paragraph — edit the mistake out later, after recording. Don’t just repeat a word or short phrase — that’ll be too hard to cut with during the edit.


If you want to improve your reading, edit your own work but don’t be a perfectionist, just keep on reading and editing — you’ll naturally begin to make small adjustments in your reading, and the whole process will become more and more enjoyable.


For more advice and discussions about reading, check out:


The LibriVox Forum, especially


What if I Suck? and


Making your reading sound Great.


And check the LibriVox wiki pages, particularly


How to Improve your Recording and


Help! What if I Suck?


Basic Setup for Recording

The Newbie Guide To Recording (The Newbie Guide To Recording) — if you’ve never recorded

The Newbie Guide To Recording (...

How to Record for LibriVox (How to Record for LibriVox) — if you have

How to Record for LibriVox (...

Audio software


LibriVox projects use .mp3 files (mono, 128Kpbs), and most folks use the free, open-source audio recording-editing software, Audacity. Our Audacity FAQ walks you through download, installation, and testing. If you already have software that creates .mp3 files, you’re set; you may want to read or even add to our wiki page, Software We Use.


Microphone


Though many computers have built-in microphones, most volunteers find them inadequate. Try yours on short texts (poems, short stories, prime numbers, etc.) if you want to contribute right away while deciding what you think of the built-in mic quality. Most volunteers use USB microphones (headsets or desk mics) plugged into their computers for a balance of acceptable and affordable. Our wiki page on User-Recommended Equipment cuts to the chase.


Project Specifics


Each project spells out everything you need to know in its top post: names for files and for mp3 tags, the intro and outro for your recording, where to get the free, public domain text online — for each book or collection or poem, the top post is the place.


Need Help? Got Advice? (Need Help? Got Advice?) You’ll find lots of discussion on software and microphones in the back pages of this area of the Forum.

Need Help? Got Advice? (...


These LibriVox Wiki pages (and many more!) are here to help:


How to Record for LibriVox


Editing Audio


How to Send Your Recording


A note on copyright etc.

A note on copyright etc.


All texts in the LibriVox project are in the Public Domain texts. All LibriVox recordings will also be in the Public Domain. If you do not wish to liberate your voice recording to the public domain, this is not the project for you.


More info / about LibriVox

LibriVox Objective

LibriVox Objective


To make all books in the public domain available, for free, in audio format on the internet.


Our Fundamental Principles

Our Fundamental Principles


Librivox is a non-commercial, non-profit and ad-free project


Librivox donates its recordings to the public domain


Librivox is powered by volunteers


Librivox maintains a loose and open structure


Librivox welcomes all volunteers from across the globe, in all languages


More Information

More Information


What We Do


Resources and Partners


In the Press


Inspirations


The Beginning


Contact


What We Do

LibriVox volunteers record chapters of books in the public domain, and then we release the audio files back onto the net for free. All our audio is in the public domain, so you may use it for whatever purpose you wish.


Volunteering for LibriVox is easy and does not require any experience with recording or audio engineering or acting or public speaking. All you need is a computer, some free recording software, and your own voice. We accept all volunteers in all languages, with all kinds of accents. You don’t need to audition or send us samples. We’ll accept you no matter what you sound like.


We operate almost exclusively through Internet communications on our forum, where all your questions will be answered by our friendly community. We have a flat structure, designed to let people do just what they want to do.


For more detailed information, see our FAQ.


We’d like your help. Click to learn about volunteering for LibriVox.


Resources and Partners

We get most of our texts from Project Gutenberg, and the Internet Archive and ibiblio.org host our audio files (for free!).


Our annual budget is $0, and for the moment we don’t need any money. We’ll let you know if that changes. In the mean time, perhaps you might consider supporting our partners: Project Gutenberg, Internet Archive.


In the Press

Some press articles about LibriVox:

Reason Magazine Los Angeles Times Montreal Gazette New York Times red hat magazine The World - BBC Radio wired.com IT conversations (audio) creative commons wikinews Les Echos (fr)

No need to translate


Inspirations

LibriVox was inspired by AKMA’s audio volunteer project that brought Lawrence Lessig’s book, Free Culture, to your ears.


Other inspirations include:


Urban Art Adventures’ and the podchef

Translate « and » :

Wikipedia Richard Stallman & the Free Software movement Project Gutenberg Creative Commons Internet Archive

No need to translated


Brewster Kahle’s talk:


Universal Access to All Human Knowledge

No need to translated


The Beginning

LibriVox was started in August 2005, by Hugh McGuire, a Montreal-based writer and web developer. More about him can be found at hughmcguire.net. An interview with Paula B from The Writing Show describing the project in its earliest days can be found here.


Contact

If you want to give feedback, please read this first.


The best way to get in touch is on our Forum.


Send us an email at: info[AT]librivox[DOT]org


About Listening to LibriVox / release the audio files

About Listening to LibriVox


LibriVox audiobooks are free (*). You may use them for whatever purpose you like. Click here for information about our public domain license. Click here to hear some samples of LibriVox recordings.


There are several options for listening. The first step is to get the audio files (mp3 or ogg vorbis) into your own computer. There are two main ways to do this:


Thrice-weekly Podcast

1. Thrice-weekly Podcast


We podcast one book at a time, with three audio installments a week. To subscribe to our podcast, copy and paste this URL into your podcatcher:


No need to translate


If you use iTunes, the subscription will happen automatically if you click on this URL:


itpc://librivox.org/podcast.xml


Catalog

2. Catalog


Visit our catalog and download books you wish to listen to. You can search the catalog page, browse the catalog, or use our advanced search options.


Once you find a book you like, there are a few options to listen, including:


Download the zip file of the entire book


You can download a “zip” file that contains all the individual files of an entire book. To do that:


“right-click/save as” the “zip file of the entire book” onto your hard drive


once it is downloaded (it might take a while) double click the zip file, to open it


then use a media player (itunes, winamp, windows media player) to play the files


Subscribe in itunes


You can download an entire book using the subscribe feature in iTunes. To do that:


click on the “subscribe in iTunes” link from the catalog page


this will launch itunes (say “yes” if your computer asks), and import the whole book into iTunes


In iTunes, under “Podcasts,” you should see: “LibriVox: the-book-title …” Click the little black triangle to the left of the title to see all the chapters. Click the “get” button by each to download it.


For more detailed instructions, see Subscribe in iTunes


Now that you’ve got some of the mp3 or ogg files in your computer, you can listen to them in several ways. You can listen through your computer speakers using your favorite audio player. You can load the files into an iPod or other portable audio player and listen when and where you like. You can burn the files to an audio cd and listen to them in the car or on your home stereo.


For more detailed instructions, see our User Guide to Listening.


If you have any troubles, please contact kayray, with subject line: “LibriVox help.”


In the translation, please leave “LibriVox help” as such.


  • NOTE that our files are free and public domain in the USA, but not necessarily everywhere in the world. To read more about why that is, see our Public Domain page.


LibriVox Samples (hear some samples)

LibriVox Samples


So how good are the LibriVox readers? We’ll be honest: some are better than others, but what some of us lack in voice modulation skills, we usually make up for in love for the text we are reading. But, remember, we are all volunteers. Before we get to the samples, here is one of the best descriptions, we think, of what’s special about LibriVox (from Institute of the Future of the Book):


As a regular audiobook listener, I was struck by the fact that while most literary audiobooks are read by authors who tend to work hard at conveying a sense of character, the Librivox selections seemed to convey, more than anything, the reader’s passion for the text itself; ie, for the written word. Here at the Institute we’ve been spending a fair amount of time trying to figure out when a book loses it’s book-ness, and I’d argue that while some audiobooks blur the boundary between book and performance, the Librivox books remind us that a book reduced to a stream of digitally produced sound can still be very much a book.


So, judge for yourself. These are random samples (honest … OK randomish):


Kara reads: A Little Princess, Chapter 5 Branko reads: Secret Agent, Chapter 5 John reads: A Modest Proposal Cori reads: Sonnet 23 Tuija reads: Helsinkiin, Chapter 3 Greg reads: Notes from the Underground, Chapter 2 Grace & Brad read: Twas the Night Before Christmas … (I admit: that one wasn’t random). Gord reads: Frankenstein, Chapter 17 Acrobatty reads: Northanger Abbey, chapter 14


Feedback / read this first

Listener Feedback

Listener Feedback


Firstly, please remember that all LibriVox recordings are done by volunteers. No one is paid for recordings, no one is paid for editing, or cataloging or managing the project. Everything here is done by volunteers.


The other thing to note is this: some of our readers are better than others. But our policy is to accept ANY reader who wishes to read for us. We have such a huge task ahead of us: to record all the books in the public domain! We can’t achieve that without an open door policy for everyone who wants to help. Plus, it’s part of the LibriVox way. We welcome anyone who wants to help. That’s how we got this far, and we want to go a lot further.


All that being said: WE DO CARE ABOUT THE QUALITY OF OUR RECORDINGS.


Our Proof Listening Process


We have put a proof-listening step into our process to try to catch problems in audio files (perhaps you would like to help? Visit the proof-listening thread on our forum). In this step we try to get all our audio checked before we upload and catalog (which for the record, is not an easy process). We try to catch things like long silences, repeated text, editing problems, volume problems, static etc. But we don’t really make comments on reading style — too fast/too slow, not enough oomph. For instance, we never say: “This reader is not good enough for LibriVox.” Though in some cases we may try to give some feedback to a particular reader, to give some advice on how they can improve.


So: Please do let us know if you have any problems with a recording you’ve heard, whether technical in nature, or even if it’s a style question. We’d like to know if there are unhappy listeners. If the file can be fixed we will try to fix it; but if the problem falls within the “LibriVox idiosyncrasy” zone, well we’ll let you know.


Also note: Project Gutenberg has a 99% accuracy target for its texts. On a 20 minute audio recording that would be equivalent to 12 seconds of errors. (Count to 12 and see how long that is). We don’t maintain such a specific target, but keep it in mind when sending us comments.


So what to do if you have a problem:


Please send an email to: info AT librivox DOT org with the following information:


- Name of Book - Chapter/Section Number - File format (64kbps mp3, 128 kbps mp3, ogg vorbis) - How you downloaded the file (individual download, zip download, ftp, podcast download) - Nature of problem - Time or times-location of problems (if possible)


And thanks for listening!


Contact

Contact LibriVox


The best way to contact us is by posting on our Forum


LibriVox can be reached at: info[AT]librivox[DOT]org


Please read this, if you wish to give feedback


Other projects / Links

Links


audiolit projects


literary podcasts


literary blogs


resources